Spárové techniky

Tady je pokus o přehled spárových technik a fíglů. Prostě jak na to....
Jak vidíte, tak to je v silné rozpracovanosti, a jak čas dovolí, tak to budeme postupně plnit. Díky za pochopení.

Vzhledem k tomu, že se často jedná o poměrně komplikovaný soubor pohybů, nestyďte se strčit si do kapsy jeden výtisk až vyrazíte na tréning. V nejhorším papír použijete až se vám podaří nějaký obzvláště vydařený "Jam" a budete mít pocit, že se po... bolestí. Né,  to je samozřejmě jen fór, protože kdo by dneska zkoušel něco co by mohlo bolet, že ano. :-)

Pro tréning spár vám stačí najít 3 metry požadovaného rozměru kdekoliv ve vašem dosahu. Pokud cestou z práce nebo do hospody potkáváte např. mostní pilíř s kusem trhliny nebo žábovice je to ideální. 4x týdně 15 minut a za zimu je z vás mistr :)

Ruce

Prstovky
Thlina kam prsty jdou těsně a nekloktají...
Lezení prstovek vyžaduje nejen zmáknutou techniku, ale hlavně sílu v těle. Silné prsty zkrátka nestačí.
Klíčovými nosnými klouby jsou ty mezi články prstů. Pokud si prsty přiměřeně obalíme tejpkou (kobercovkou) pujde to většinou lépe. U tejpování je potřeba správně odhadnout dotažení a vrstvu tejpky.
Moc dotaženo = odkrvený nefunkční prst.
Málo dotaženo = člověk se nemůže zbavit pocitu, že to nedrží a obvykle tejpka z prstu po několika krocích sjede

Možnosti uchopení:
   1. S rukou otočenou palcem dolů nacpeme prsty do trhliny. Zatneme a loket zamkneme pokud možno podél stěny tak aby byl poblíž trhliny. Zámek loktem je potřeba správně natrénovat tak aby se prsty v trhlině správně kously a víc držely, než bolely . Paradoxně se občas vyplatí vynechat ukazováček. Tím se hlavním nosným prstem stane prostředníček, kterej je v ose ruky, takže není potřeba tolik drtit.
   2.  S rukou palcem nahoru nacpeme prsty do trhliny. Zatneme. Zápěstí a loket točíme co to jde směrem k palci (pravá ruka proti směru hodinových ručiček a levá naopak).
   3. S dlaní od stěny strčíme jeden prst do trhliny. Většinou prostředníček, ale jsou místa, kde může dojít i na malíček. Prst uvnitř ohneme a zatneme. Ohnutím kloubu tento jaksi nabyde a rozepře se v trhlině.


Fingerlocky
Trhliny kam se vejdou volně prsty ale ještě se nevejde třetí kloub ukazováčku. Jedná se o proslavený rozměr "Inch and quater". V zásadě jsou 3 variace

1. Užší - Trhlina je užší než 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce.
   S rukou palcem dolu strčíme prsty volně do spáry. Nehtem od palce podložíme druhý článek ukazováku. zatneme ostatní prsty. Palec tlačíme nahodu proti prstům a druhý článek palce rozpíráme o stěnu spáry. Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou.
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí po směru hodin, loket po směru hodin.

2. Střední - 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce drží
S rukou palcem dolu strčíme prsty volně do spáry. Palec strčíme pod kloub nebo třetí článek ukazováčku. Ukazováček ohneme co to jde a táhneme dolů. Zároveň rveme palec nahoru pod ukazováček. Tím vytváříme jakýsi rozpěrný klín z těchto dvou prstů. Ostatní prsty tiskneme k sobě a podporujeme zatnutí ukazováku.Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou.
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí proti směru hodin, loket po směru hodin.

2. Širší - 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce jsou moc hubený
Vyžaduje poměrně značnou pohyblivost kloubů dlaně.
Do spáry strčíme ukazovák a prostředník vedle sebe a palcem podložíme 2 kloub prostředníku. Ukazovák s prostředníkem ohneme a táhneme dolů. Palec cpeme nahoru za kloub prostředníku a děláme s ním klín proti projetí ostatních prstů.Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou. 
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí proti směru hodin, loket po směru hodin.


Skrut
???
Půlžába
???
Žába
Obecně platí, že ruce je potřeba ve spáře pečlivě naladit a pak teprv se za ně věšet. Pokud nejste ve vyloženě zoufalé situaci, tak rychle chycená blbá žába (nebo jakýkoliv jiný úchop) je nejlepší cestou jak se do ní dostat...
Je lepší založit dobrou žábu o 5 cm níž, než se natahovat pro "tu samou" a dát ji špatně.
Dál platí pravidlo: "Čím víc styčnejch bodů se šutrem, tim líp." Takže pokud děláte krok (trup se pohybuje nahoru) za jednu ruku a nemáte k tomu nějaký racionální důvod, znamená to, že mrháte silou v ruce (to je ta co vám dojde většinou jako první).

   1. "Forehand" alias Sekyrka -  Ruku volně vložíme do spáry malíkovou hranou dovnitř. Ideální rozměr je, když se val palcového kloubu a hřbet ruky lehce dotýká stěn spáry. Palec tlačíme do dlaně tak aby se opíral o kraj dlaně v místech, kde míváme mozoly od lopaty (ohnutí palce závisí na pohyblivosti dlaně a rozměru spáry). Pro pravou ruku platí: Zápěstím zabíráme po směru hodin. Jak tlačíme palec pod dlaň, rozpíráme ve spáře spodní část dlaně (hlavně val palcového kloubu ) a hřbet ruky. Ostaní prsty volně opíráme vlevo (žádný drcení). Pokud na prsty (mimo palce) tlačíte a prolamujete si je, děláte to špatně.

   2. "Backend" - Ruku volně vložíme do spáry palcem dovnitř. Ideální rozměr je, když se val palcového kloubu a hřbet ruky lehce dotýká stěn spáry. Palec tlačíme do dlaně tak aby se opíral o kraj dlaně v místech, kde míváme mozoly od lopaty (ohnutí palce závisí na pohyblivosti dlaně a rozměru spáry). Pro pravou ruku platí: Zápěstí je zpevněné a rotaci po směru hodin provádíme loktem. Jak tlačíme palec pod dlaň, rozpíráme ve spáře spodní část dlaně (hlavně val palcového kloubu ) a hřbet ruky. Ostaní prsty volně opíráme vpravo (žádný drcení). Pokud na prsty (mimo palce) tlačíte a prolamujete si je, děláte to špatně.
S nataženou rukou v lokti většinou Backendová žába drží líp, protože ji podporuje přirozená rotace celé paže. Ovšem při postupu vzhůru dochází ke značnému ohybu v ruce, takže počítejte s tím, že došáhnete níž než ze Sekyrky. Dost se to projevuje při lezení stropních žábovic, kdy se často vyplatí nadoraz chytit backendovou žábu, ta zabere a dá se v ní líp orazit. Pak posunout nohy tak aby jsme ji měli někde v úrovni hlavy a přehmátnout do Sekyrky pro další postup.

Široká žába - ropucha
???

Úzká pěst
Při vkládání ruky do spáry musíte co nejvíce zúžit ruku na úrovni kloubků. Mějte natažený prsty, malíček a palec dáte k sobě. Kloubky se vám poskládají do oblouku. Narvěte ruku do spáry. Dlaň dolu nebo nahoru dle potřeby a situace. Ve spáře zatněte pěst bez prostředníčku. Ten nechte trčet. (říkáme tomu Fucking fist)
Hůř se to dává. Do stejného rozměru dáte i širokou žábu. Dobrý to je, když vám dochází v žábách síla, a potřebujete si odpočinout - změnit způsob namáhání ruky. Případně se to hodí v převisech, kdy za to musíte viset a nemáte dost síly na široký žáby. Ze spodní pěsti se dá udělat pořádně dlouhý šáh.

Pěst
Do spáry vložte ruku. Zatněte pěst. Palec přes prsty. Spodní pěst - dlaň nahoru. Horní pěst - dlaň dolu.
Při lezení je lepší neměnit gard. Jedna ruka je horní druhá dolní. Za spodní pěst nastoupáme nohama co nejvejš a posuneme horní pěst co nejvejš. Spodní pěst přisunout pod horní, nastoupat nohama - také neměnit horní a dolní nohu - a tak dál do kola. Ze spodní pěsti se dá udělat pořádně dlouhý šáh.

Široká pěst
Jedna z možností je dát palec do dlaně a zavřít ho prsty. Kloub palce pak trčí do strany a rozpíráte se o něj a malíčkovou hranu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji, když zaberete, promáčknete si kůži na kloubu až na kost. Blbě se to hojí a dost to bolí. Hodí se k lehkému přidržení. Mezi lezci hojně doporučovaná technika - že by masochisti?
Další méně bolestivá možnost je do pěsti přidat skrut. Pak se rozpíráte o poskládaný malíček a ukazováčkovou kost v dlani, případně až ukazováčkový kloub.
Dost technická záležitost. Pro získání dosatečné jistoty a nosnosti úchopu to chce potrénovat(sešroubovaný fošínky v převisu udělají své) a nebo toho nalézt více v pěstích.

Loket
Jedná se o odpočívací fígl pro rozměry přibližně kolem pěsti podle toho jak mocné máte předloktí. Dobře funguje v koutových spárách a taky pokud širočina "dělá vlnu" - zavírá se do pěsti a pak zas rozšiřuje.
Do spáry strčíme ruku po rameno dlaní vzhůru. Ohneme loket co to dá a zatneme. Držíme za naběhlé zatnuté okolí loktu. Tento úchop není úplně vhodný pro postup vzhůru, ale tím, že při něm jsou exponovány (ehm:-)) jiné svalové partie než při ostatních úchopech může se často jednat o přímo spásný oraz.

Stack
???

Dvojžáby
???

Žába pěst
???

Dvě pěsti
???

Klíč s odhmatem
???

Spodní klíč
???

Nůžky
???


HeadJam
Existují situace, zejména v širočinách kdy lze jako přidržovadlo použít hlavu.
Hlavu strčíme obličejem do spáry :-). Otočíme o 90 stupňů a zátylek opřeme o stěnu, páčíme dozadu. Tím získáme další páku proti hrudníku a třecí plochu. Pozor na situace kdy se po otočení hlava šprajcne zátylkem a čelem. Pokud vám v této poloze upadne tělo do doliny, vězte, že viset za krk není žádná legrace a zdeformovat lebku tak aby prošla vyžaduje téměř nadživotní úsilí.
Na jednom spárovém americkém blogu to nějakej Amík  komentoval slovy, že HeadJam je technika popsaná, ale nedoporučovaná...

Head and Fist
Po shlédnutí filmu Wide Boys nám břibyla do sbírky další undergroudová technika.
Bob Scarpelli tam v jednom střihu naznačuje jak tahle technika může vypadat. Ani se mi nechce domýšlet v jaké situaci na tohle přišel :)

Nohy


Trhlinky - žlábky
Pro stání v trhlinách je potřeba mít správné lezečky. Měkké a s takovým střihem a velikostí abyste v botě uměli narovnat prsty a bota měla pokud možno "štíhlou špičku". Že máte špatné boty poznáte většinou tak, že to strašlivě bolí a vůbec nedrží. Všeobecně je potřeba mít v trhlinách hodně zpevněné celé tělo.
  1. - Do trhliny s nám vejde palec
S chodidlem ve svislé poloze narveme palec dovnitř a zatočíme koleno k trhlině. Kotník a chodidlo máme jak z oceli a tím pádem se na palec dokážeme postavit téměř celou vahou. Je potřeba pro konkrétní kombinaci nohy, boty a rozměru trhliny najít správný úhel v kotníku, tak aby to víc stálo než bolelo. Funguje to podobně jako v širších rozměrech (viz. žábovice/pěsti) jen s tím rozdílem, že to míň drží a je potřeba pečlivěji rozkládat váhu mezi jednotlivé body (prsty na rukou a nohou).
  2. Do trhliny se nevejde palec
Do trhliny cpeme hranu boty od palce k malíčku. s prošláplou patou decentně točíme koleno. Takto oběma nohama a tlačíme s nima proti sobě. Za naladěné nohy posuneme prsty co nejvýš. pak za dvě ruce posunujeme nohy (jako taková píďalka).
 3. Žlábky/koutky
Pokud narazíte na žlábek nebo kout zkuste si vzpomenout, že i tady se dá stát jako ve spáře. Není to většinou žádná pecka na nohand rest, ale pomůže to.
Nohu do žlábku/koutku vložíme hranou lezečky mezi palcem a malíkem tak, že plocha chodidla se ideálně opírá o jednu stranu a val prstů s obsázkou lezečky o druhou. Chodidlo svisle, koleno vytočené ven. Zatlačíme směrem ke skále, Točíme koleno nahoru a jak se na nohu stavíme prošlápneme patu.

Žábovice/Pěsti
 Ke spáře se postavíme čelem tak, že levé rameno je proti spáře. Chytneme se rukama tak že levá ruka je níž a pravá výš. Tím pádem bychom měli být prohnutí v pase, aby i pravé rameno bylo výš než levé.
Levá noha: Nohu ohneme v kotníku a koleno vytočíme do strany tak, aby chodidlo bylo souběžně se spárou (většinou svisle). Podle šíře spáry volně vložíme nebo nacpeme nohu do spáry co nejhlouběji přibližně ve výši kolen. Zatočíme koleno tak aby bylo poblíž spáry. kotník máme zpevněný a patu tlačíme co nejníž. Pokud možno se nenatahujeme a necháváme si před sebou prostor pro manipulaci s nohou. Zvedneme se tak že levá noha je narovnaná v koleni. Stojíme na ní plnou vahou a pocitově tlačíme do prošláplé paty. Pravou nohu založíme do spáry stejným postupem. a "překlopíme se" vlevo od spáry. tím nám přestane táhnout levá ruka a můžeme ji přeložit nad pravou (viz. ruce - buď Sekyrku, nebo Backend)
Je dobré si uvědomit, že na rozdíl od stěnových stupů vrchní "zatočená" noha drží i na tah ven, takže spodní narovnaná noha je vždy "stojná" a vrchní zatočená  "tažná" Přitahujeme se za ni ke stěně abychom nehodili záda - jako když děláme leh-sed a někdo nám drží nohy. Skvěle je to vidět ve stropě, kde bez pochopení tohoto mechanizmu sotva uděláte tempo...
Toto platí od rozměru kdy vám do spáty jde nacpat palcový kloub u nohy po šíři kdy vám ještě neprojde chodidlo na šířku.

Turnovská noha
???

Půlkoleno
V místech, kde nejde dát turnovská noha, protože je spára mělká, tak pokud nemá ostré hrany, tak tam jde dát koleno. Teda nevejde se dovnitř, ale jen tak 5 - 10 cm hluboko. Půlka koleního kloubu. Nohu od kolene dolu vykroutíte lehce do strany. Koleno se pootočí a trochu zabere. Spodní stojnou nohu máte zamknutou pata špička. Občas je lepší pata dovnitř špička ven. Taky to je dobrý, když se spára rychle zužuje dovnitř, a dělá to spíše tupej žlábek. Je to spíše do lehce položených terénů, případně do kolmých. Převislý ne. Nemusí to moc držet, stačí lehké přidržení, které vám umožní posunout dvojžáby tak, že jednu ruku v dvojžábě zatnete na klíč, druhou uvolněnou rukou chytnete odhmat, posunete klíč a z odhmatu dáte ruku opět do dvojžáby. Lepší mít něco nalezeno za dobrý koleno, aby jste už věděli kam co kroutit, a kam natočit tělo.

Koleno
???

Pata špička
???

Pata špička podložená
???

Nohama na před
Pokud je v převisu spára širší než pěst, ale užší než koleno, tak se to leze nohama na před. Z posledních pěstí, případně z prvních dvojžab uděláte otočku. Nohy vyšvihnete nad sebe. Obě nohy do spáry. Visíte hlavou dolů. Dvojžáby posunete k nohám, jako kdyby jste se předkláněli. Postupně posunujete nohy až se opět napřímíte. Vyvěsit, předklonit, dvojžáby, posunout nohy, vyvěsit...... Pokud se to opět zúži a nohy už nejde dál posouvat, tak se musíte chyti za kotník a dát pěst nad nohy a otočit se.
Při zakládání friendů hlavou dolu je trochu problém s orientací. Při prvním pokusu jsem strčil do spáry frienda o 90o otočeného a když jsem ho pustil aby se rozevřel, tak mě to zaskočilo, že jako nic. V čechách jsem zatím potkal jen jedno místo, kde se to dá využít. Taková krátká vypečená kravina na Rudolfův kámen v Jizerkách. Lépe řečeno mne to jinak nepustilo - původně to je vylezený čelem.
Video kde je technka použita: 
http://www.youtube.com/watch?v=oDM_QuCHkOU


Komíny


Úzký komín

Záda nohy

Rozporák

Dvojmužný komín
Slyšel jsem jednu historku, ale nevím jestli to je pravda. Někde, snad v Labáku nahlásili kdysi dávno novou cestu. Komínem na vrchol. VK navrhla prvovýstup neuznat, protože ani nejdelšímu členu komise to nedalo na natažený ruce nohy. Prvovýstupci si trvali na tom, že to vylezli a tak byli vyzváni k přelezení cesty před zástupcem komise. V dohodnutý den se tam sešli. Dva borci si to náramně užívali, a zjevně se těšili jak jim vytřou zraky. Komise byla skeptická. Načež se borci postavili zádama k sobě, svázali se smyčkou pod ramenama, rozepřeli se a komín vyšli nahoru. Ale jak jsem řekl na začátku, nevím jestli to je pravda, nevím o kterou cestu se jednalo, a zatím jsem to nezkoušel. Pokud někdo o tom víte víc, dejte vědět. Pokud to někdo budete zkoušet v praxi, dejte vědět jak to dopadlo..... Pro pokusy vybírejte komíny s dobrým dopadem, kdyby to dopadlo na zem......


Pro spáromily oplývající angličtinou, doporučujeme navštívit stránky WideFetish

Zpět do sekce SpáryPodporujeme: Hruboskalsko | Pískaři | Web Skalní oblasti | Hory Info | Lezec | Web ČHS | Singing Rock | Saltic | WideFetish | Lajny.cz